sobota, 5 lipca 2014

Sierpień w hrabstwie Osage [RECENZJA]

Sierpień w hrabstwie Osage

Sesja z głowy, chata wolna, najmilszy gość w domu to i trzeba coś było zorganizować na piątkowy wieczór. Może coś śmiesznego, coś z dobrą obsadą i nieprzeciętną oceną według filmwebu. O, Sierpień..., tego jeszcze nie oglądaliśmy. O, gra tam Julia, Sherlock i Mamma Mia. O, nota "7,5". Taki bukmacherski "pewniak" wśród hollywoodzkich produkcji, że nie ma opcji przegrać. Więc obstawiliśmy.
Na plus
Na minus
·         gra aktorska,

·         nuda,
·         ciężar psychologiczny,
·         słabe dialogi.

Nasza rekomendacja:
Kiepski, szkoda czasu i pieniędzy
Choć głównych bohaterów mamy kilku, pierwsze skrzypce gra zdecydowanie postać wykreowana przez Meryl Streep (Mamma Mia!). Wcieliła się w rolę cierpiącej na raka jamy ustnej lekomanki, nadzwyczaj przenikliwej i bezpośredniej w swoich poczynaniach rodzicielki. Na nieszczęście wszystkich wokół choroba nie przeszkadza jej jednak na kąsanie bliskich. Gdy cała rodzina zasiada przy stole jedynym antidotum na jej jad staje się postać najstarszej córki, granej przez Julię Roberts (Pretty Woman).

Nie ma jednak sensu opisywanie performensu każdego z aktorów z osobna. Wystarczy rzec, iż łącznie stanowią perełkę Sierpnia..., czego wyrazem są nominacje do nagrody Oscara dla Meryl Streep i Julii Roberts. Niestety, to samotna perełka zatopiona w gnoju, błocie i morzu niespełnionych oczekiwań. Pięknie lśni, ale na grze aktorskiej pozytywy filmu się kończą. Tylko ten skarb powstrzymał mnie od wyłączenia filmu na długo przed napisami końcowymi.

GrawitacjaGrawitacjaGrawitacja
źródło: © 2013 The Weinstein Company.
Gdyby do oceny filmu wykorzystać królową nauk, stosując najprostsze równanie algebraiczne i sumować kolejno noty za scenariusz, reżyserię, muzykę, grę aktorską, przekazane wartości i istotność tematu, wówczas mielibyśmy niewątpliwie do czynienia z dziełem wybitnym. Radości z oglądania nie da się jednak sprowadzać do matematycznego wzoru, gdzie zalety zredukują wady.

Historia nie intryguje, dialogi usypiają a śmiech, jeżeli się pojawił, był wynikiem doprowadzenia mnie na skraj załamania nerwowego w połączeniu z reakcją ukrytej sadystycznej strony podświadomości. Nie ma co się rozpisywać na temat muzyki, udanych ujęć kamery czy jakiegokolwiek innego aspektu. Ten film po prostu był. Po tak długiej przerwie w blogowaniu chciałbym Wam sprezentować łakomy kąsek. Daję Wam ostrzeżenie. Na wieczór z drugą połówką wybierzcie inny film.

Informacje o filmie


Gatunek:
Reżyseria:
Scenariusz:
Muzyka:
Czas trwania:
Dramat, Komedia
John Wells
Tracy Letts
Gustavo Santaolalla
2 h 01 min
W rolach głównych:
·         Meryl Streep,
·         Julia Roberts,
·         Ewan McGregor,
·         Chris Cooper,
·         Sam Shepard,
·         Benedict Cumberbatch.

                                        

2 komentarze:

  1. Dobrze, że czasem ktoś pisze niepochlebne recenzje. Przynajmniej nie zapominamy o tym, że nie wszystko jest doskonałe, dobre i piękne ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szczerze chciałbym wystawiać same "piątki", bo to oznaczałoby, że świetnie się bawiłem przy każdym z oglądanych filmów. Może następnym razem?

      Usuń